Marián Kaleta +420 721 430 947
Navštivte nás i na Facebooku   

Border kolie

Historie plemene

Border kolie je vytrvalý ovčácký pes dobrých proporcí, který byl původně určený především k práci u stáda. Jeho půvab a ladné rysy jsou v harmonii s vynikající tělesnou stavbou.

Plemeno bylo vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border) Anglie a Skotska. Tato oblast se nazývá BorderCounties. Původně bylo plemeno určeno hlavně pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů ovčáka.

Je mnoho barevných variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky (mezi klasické bílé znaky patří límec, ponožky, bílá špička ocasu, bílé břicho, bílá lysina). Mezi další patří např. hnědobílá, blue merle, redmerle, tricoloratd (je povolené jakékoli zbarvení, ale nikdy by neměla převládat bílá).

Výkony

Jelikož je Border kolie hodnocená jako jedno z nejinteligentnějších psích plemen, tak se často objevuje v nejrůznějších tabulkách snažících se měřit psí inteligenci na prvních příčkách. V manipulaci s větším či menším stádem ovcí i jiných hospodářských zvířat nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech jako jsou třeba agility, obedience, dogfrisbee, flyball, poslední dobou stále častěji exceluje i na poli sportovním.